Obrabianie powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych elementów posiadających kształty brył obrotowych zachodzi najczęściej w procesie, jakim jest toczenie CNC. Wykorzystując tę metodę, możliwe jest jednak uzyskanie także innych kształtów. Polega ona na tym, że obrabiany materiał obraca się, a nóż tokarski w tym czasie wykonuje ruch płaski.

Toczenie CNC jest jednym z najbardziej popularnych sposobów obróbki metali i znajduje zastosowanie zarówno w przypadku przedmiotów o kształcie bryły obrotowej (najczęściej), jak również innych kształtach (rzadziej). W trakcie tego procesu, który odbywa się w specjalistycznej tokarce, obrabiany materiał obraca się, a pomocnicze narzędzie wykonuje dodatkowy ruch. Tokarka jest bardzo funkcjonalnym urządzeniem wyposażonym w specjalistyczny sprzęt, taki jak wiertło czy nóż tokarski i pozwala na obróbkę dowolnej powierzchni przedmiotu – zarówno wewnętrznej, jak i wewnętrznej. Oś obrotu może zostać usytuowana pionowo i poziomo. Cały proces posiada wiele odmian, ponieważ może zachodzić w różnorodnych warunkach.

Toczenie CNC pozwala na uzyskanie doskonałej precyzji oraz powtarzalności procesu, ponieważ urządzenia biorące udział w procesie są sterowane komputerowo. Zazwyczaj wykorzystuje się tokarki uniwersalne, posiadające zaawansowane układy sterowania. Dzięki nim możliwa jest seryjna obróbka przedmiotów i zachowanie najwyższej wydajności.